Ogólnopolska Konferencja Naukowa Horyzonty Gier
Utworzone: 19.01.2017 10:09

 

Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Ars Educationis, Częstochowskie Stowarzyszenie Miłośników Kultury, Literatury i Fantastyki "Salt Lake City", Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie oraz Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim mają zaszczyt zaprosić Państwa na Ogólnopolską Konferencję Naukową Horyzonty Gier Wideo.

 

 

horyzonty

 

Celem zjazdu jest otwarcie nowego forum interdyscyplinarnej dyskusji na temat gier wideo widzianych z perspektywy naukowej. Proponujemy poddanie profesjonalnej analizie rozmaitych aspektów omawianego zjawiska. Spróbujemy przyjrzeć się między innymi miejscu gier w szeroko rozumianej kulturze, ich roli w edukacji, konstrukcji samych gier, jak również ich językowi, strukturze fabularnej, narracji oraz stronie artystycznej. Drugim założeniem organizatorów jest próba wyłonienia na podstawie wspólnej dyskusji podstawowych założeń metodologicznych perspektywy naukowej, która potraktowałaby całościowy temat gier wideo jako swój obszar badawczy.

Jesteśmy świadkami procesu, w którym gry wideo przestają być klasyfikowane jako jeden z wielu równorzędnych elementów kultury popularnej, a zaczynają być postrzegane jako teksty kultury, czasem nawet dzieła sztuki. Klasyczny Homo Ludens znacząco ewoluował, lecz nie zawsze towarzyszył temu analogiczny proces rozwoju naukowego oglądu. Uchwycenie tych zjawisk w ramach dyskursu naukowego wymaga wspólnego wysiłku badaczy reprezentujących różne perspektywy i dyscypliny, by trafnie zinterpretować wpływ złożonego fenomenu gier wideo na kształtowanie rzeczywistości społecznej, ekonomicznej i kulturowej. Stworzenie adekwatnej metodologii naukowej możliwe jest jedynie w sprzężeniu zwrotnym z szeroko
rozumianymi twórcami gier, którzy mogą znaleźć zastosowanie wyników tych badań i analiz dla swojej branży.
W ramach obrad zapraszamy do dyskusji w następujących blokach tematycznych:

- gry wideo w przestrzeni kulturowej,
- rynek gier i jego perspektywy ekonomiczne,
- opowieści i narracje w grach wideo,
- gryfikacja edukacji, nowe możliwości, perspektywy i zagrożenia,
- groznawstwo jako obszar badawczy oraz dydaktyczny, kierunki edukacyjne związane z grami.

Konferencja odbędzie się 2-3 marca 2017 r. w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim przy
ul. Parkowej 1. Zapraszamy do przygotowywania 20 minutowych wystąpień oraz ich rozszerzonych
wersji w formie artykułów do publikacji pokonferencyjnej.
Zgłoszenia tematów wraz z abstraktami (maks. 150 słów) oraz ewentualne pytania prosimy
przesyłać na adres: horyzonty.gier@gmail.com do 15 stycznia 2017r.

Przewidujemy publikację nadesłanych tekstów, które przejdą pozytywnie proces recenzyjny
w dedykowanym naszej konferencji numerze czasopisma Irydion lub zbiorczej monografii.
Termin nadsyłania tekstów 31 maja 2017 r. Szczegółowe informacje dot. publikacji zostaną
przekazane w komunikatach redakcyjnych.

Koszt udziału w konferencji to 250 PLN. Obejmuje on zarówno koszty publikacji, jak i nocleg
oraz wyżywienie w trakcie trwania konferencji na miejscu w Bursie w Nakle Śląskim. Istnieje
również możliwość nocowania w trzygwiazdkowym hotelu Aslan w Tarnowskich Górach
(4 km od miejsca obrad), w takim wypadku opłata wynosi 400 PLN (organizatorzy zapewniają
transport pomiędzy miejscem obrad a hotelem).

//Kapadocja, Sas

Ogólnopolska Konferencja Naukowa In the grim darkness - fantastyka jako obszar badawczy
Utworzone: 12.01.2017 16:41

Instytut Filologii Polskiej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie oraz Częstochowskie Stowarzyszenie Miłośników Kultury, Literatury i Fantastyki „Salt Lake City” mają przyjemność zaprosić badaczy, studentów i doktorantów do wzięcia udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej:

„In the grim darkness... ” - Fantastyka jako obszar badawczy. Celem konferencji, poza oczywistym inspirowaniem wymiany myśli i kontaktów w środowisku akademickim, będzie próba zmierzenia się z jakże poczytną dziś literaturą fantastyczną, zarówno w aspekcie źródłowym jak i metodologicznym. Stając się przez ostatnie dekady najpopularniejszym gatunkiem literackim, fantastyka pozostaje jednak nadal niezgłębionym przez szerokie grono badaczy polem. Pisząc i mówiąc o klasycznych autorach tego gatunku, często spotykamy się dziś ze zdziwieniem, gdyż w ujęciu naukowym pozostaje tajemniczą ciekawostką lub wręcz nowinką, gdy w istocie pokolenia uczniów wspomnianych ojców gatunku wypełniły już swoją twórczością spory fragment rynku literackiego. Badania dotyczące tego obszaru są ważne nie tylko dla potencjalnego uszlachetnienia omawianej literatury mianem materiału źródłowego, ale także dla lepszego zrozumienia duszy współczesnych twórców i czytelników, z których spory procent poświęcił się wyłącznie fantastyce. Wyrażamy nadzieję, że konferencja otworzy serię podobnych spotkań, przekształcając się w wydarzenie cykliczne. Gościem konferencji będzie Rafał Cuprjak, który wygłosi wykład inauguracyjny " Moje spojrzenie na fantastykę, czyli Rafał Cuprjak po drugiej stronie".


Proponujemy następujące obszary obrad:
- Zmiany i przekształcenia w fantastyce jako gatunku literackim.
- Inspiracje i motywy tradycyjne oraz popkulturowe w fantastyce.
- Od pulpu do kultury wysokiej, gdzie chcemy widzieć fantastykę.
- Gry video, nowe medium i nowe możliwości gatunku.
- Erpegi, LARPy i gry bez prądu - ginące gatunki?
- Fantastyczne światy - ich tworzenie i wykorzystywanie w dziełach kultury.
- Historia gatunku, jak daleko odeszliśmy od mistrzów założycieli?
- Fantastyka w filmie i innych mediach audiowizualnych.

Konferencja odbędzie się w piątek, 30 września 2016 roku w budynku Wydziału FilologicznoHistorycznego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, przy ul. Armii Krajowej 36a. Planujemy wydanie elektronicznej publikacji pokonferencyjnej w formie recenzowanego tomu (spełniającego wszystkie formalne warunki publikacji naukowej) we współpracy z Wydawnictwem Van Der Book. Warunkiem publikacji jest otrzymanie przez autorów artykułów pozytywnych recenzji. Zakwaterowanie na terenie Częstochowy uczestnicy konferencji organizują we własnym zakresie (organizatorzy zapewniają pomoc w rezerwacji miejsc – prosimy o kontakt w tej sprawie). Koszt udziału konferencji to: 40zł - szczegóły dot. wpłat zostaną podane w komunikatach zjazdowych. Wstęp dla słuchaczy - WOLNY.

Bardzo prosimy o przygotowywanie wystąpień o długości nieprzekraczającej 20 min. Ze swojej strony zapewniamy oczywiście wsparcie techniczne w postaci komputera i rzutnika. Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie zgłoszenia (na załączonym formularzu) wraz z tematem i abstraktem (max 250 słów) wystąpienia na adres:
konferencja.slc@gmail.com do 31 VIII 2016.

Serdecznie zapraszamy!

Komitet Naukowy: dr hab. Adam Regiewicz prof. AJD, dr hab. Artur Żywiołek prof. AJD, dr Mateusz Dąsal

Komitet Organizacyjny: mgr Justyna Migoń-Sasuła, Ewa Lasota, mgr Łukasz Sasuła , mgr Elżbieta Hak

Partnerzy:
Van Der Book
Stowarzyszenie Salt Lake City

//Kapadocja

LARP \"Pan Tadeusz\" - Noc Bibliotek
Utworzone: 12.01.2017 16:35

OKF Feniks i Salt Lake City zapraszają na LARP (live action role play game), z okazji Nocy Bibliotek, do Pałacyku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu (ul. Piastowska)

Dla niezaznajomionych z LARP-ami, w skrócie powiemy że LARP to forma, w której gracze wcielają się we wcześniej przygotowane przez Mistrza Gry (prowadzącego i arbitra) role/ postacie.

Dla zainteresowanych tematem LARP-ów, a także początkujących graczy, o 18 odbędzie się prelekcja wprowadzająca w LARP-y, podczas niej zostanie wyjaśnione wszystko, co gracze muszą wiedziec.


Start LARP-a planujemy na 19, czyli tuż po zakończeniu prelekcji.


Tym razem fabuła larpa przeniesie nas na Litwę w roku 1811, a gracze będa mogli wcielić się w postacie występujące w Epopei Narodowej "Pan Tadeusz".

LARP-a i prelekcję poprowadzi Ewa "Kapadocja" Lasota z SLC.

//Kapadocja

Karczma na rozstajach: Anioły i tytani - religia i mity w fantastyce
Utworzone: 12.01.2017 16:30

Instytut Filologii Polskiej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie wraz z Częstochowskim Stowarzyszeniem Miłośników Kultury, Literatury i Fantastyki "Salt Lake City" zapraszają na trzeci panel żywej konferencji Spotkania z Fantastyką pt. Karczma na rozstajach: Anioły i tytani - religia i mity w fantastyce.

11.05.2016, 18:00, OPK Gaude Mater.

Na spotkanie zapraszamy wszystkich pasjonatów literatury fantastycznej (i nie tylko!) jak i graczy oraz miłośników gier RPG i szeroko pojętego fandomu.

https://www.facebook.com/events/570675733094284/?active_tab=discussion

//Kapadocja

 

Karczma na rozstajach: rola magii w literaturze fantastycznej
Utworzone: 12.01.2017 16:25

13.04.2016 roku o 18:00 do Ośrodka Promocji Kultury Gaude Mater Instytut Filologii Polskiej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie wraz z Częstochowskim Stowarzyszeniem Miłośników Kultury, Literatury i Fantastyki "Salt Lake City" zapraszają na trzeci panel żywej konferencji Spotkania z Fantastyką pt. Karczma na rozstajach: Rola magii w literaturze fantastycznej.

Na spotkanie zapraszamy wszystkich pasjonatów literatury fantastycznej (i nie tylko!) jak i graczy oraz miłośników gier RPG i szeroko pojętego fandomu.

Na najbliższym spotkaniu wysłuchamy wystąpień:
Krzysztofa Majtyki - Magia i inne siły nadprzyrodzone jako główna oś fabuły
Marcina Wodo - Magiczna aura teorii spiskowych
Po wystąpieniach zaprosimy wszystkich uczestników i słuchaczy do dyskusji nad wystąpieniami oraz w osobnym panelu dyskusyjnym. Proponowane przez nas zagadnienia to:
- Magia w kreacji światów
- Magia w snuciu narracji
- Za dużo magii... Jak nie używać magii w fantastyce?
Jeśli macie własne tematy dyskusyjne, to zanotujcie je sobie i puśćcie w obieg! Let's rock!

Klikajcie i zapraszajcie znajomych! https://www.facebook.com/events/725343514267608/?active_tab=about

//Kapadocja

Karczma na rozstajach: budowanie narracji w fantastyce
Utworzone: 12.01.2017 16:14

Instytut Filologii Polskiej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie wraz z Częstochowskim Stowarzyszeniem Miłośników Kultury, Literatury i Fantastyki "Salt Lake City" zapraszają na drugi panel żywej konferencji Spotkania z Fantastyką pt. Karczma na rozstajach. Budowanie narracji w fantastyce dnia 16.03.2016 roku w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater.

Na spotkanie zapraszamy wszystkich pasjonatów literatury fantastycznej (i nie tylko!) jak i graczy oraz miłośników gier RPG i szeroko pojętego fandomu.

W dzisiejszej odsłonie Karczmy na rozstajach o wdzięcznym tytule "Budowanie narracji w fantastyce" wystąpią przed Wami:
1. Justyna Migoń-Sasuła
"Fantastyczna historia: Sekretna Prokopiusza z Cezarei"
2. Michał Wilk
"Starość Aksolotla Jacka Dukaja - hipertekst, hiperpowieść czy coś zupełnie innego? Problem narracji"
3. Konrad Panicz
"Scenariusz syntetyczny - o JEDNEJ metodzie narracyjnej"

A dzisiejszy panel prowadzą:
Ewa Lasota i Łukasz Sasuła

Serdecznie zapraszamy!

Jesteśmy na Facebooku: https://www.facebook.com/events/467945233397455/?active_tab=discussion

//Kapadocja

 

Karczma na rozstajach
Utworzone: 12.01.2017 16:04

Instytut Filologii Polskiej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie wraz z Częstochowskim Stowarzyszeniem Miłośników Kultury, Literatury i Fantastyki "Salt Lake City" zapraszają na pierwszy panel żywej konferencji Spotkania z Fantastyką pt. Karczma na rozstajach. Archetypiczne kreacje elementów świata przedstawionego

Na spotkanie zapraszamy wszystkich pasjonatów literatury fantastycznej (i nie tylko!) jak i graczy oraz miłośników gier RPG i szeroko pojętego fandomu.
W pierwszym panelu z minireferatami wystąpią:
1. dr Mateusz Dąsal
2. mgr Łukasz Sasuła
3. Ewa Lasota

Panel poprowadzą dr hab. prof. AJD Adam Regiewicz oraz mgr Justyna Migoń-Sasuła.
Po wystąpieniach zaprosimy wszystkich uczestników i słuchaczy do dyskusji. Spotkanie ma dwa wiodące cele - popularyzację literatury fantastycznej oraz środowisk z nią związanych oraz swoiste unaukowienie dyskusji jej dotyczących.

Spotkanie odbędzie się o godz. 18, w środę 24. 02. 2016 r. w "Małej Salce" Ośrodka Promocji Kultury "Gaude Mater" przy ul. Generała Jana Henryka Dąbrowskiego 1 w Częstochowie.

Mamy nadzieję, że panel ten otworzy serię cyklicznych spotkań, przyczyniając się do rozszerzania i konsolidacji grona miłośników fantastyki w naszym regionie. Osoby chętne do przygotowania wystąpień na przyszłych spotkaniach serdecznie zapraszamy do kontaktowania się z nami za pośrednictwem adresu email spotkania.ajd.slc@gmail.com.

 

Znajdziecie nas także na Facebooku: https://www.facebook.com/events/156118064759115/ 

//Kapadocja

Współpraca